Громадськість не вірить, що влада покращить законопроект про протести

Законопроект про протести в Україні №2508а був зареєстрований до того, як в текст були внесені ключові правки від громадськості. Це стверджують учасники прес-конференції яка відбулась в УНІАН 11 липня 2013 року.

“Небезпека цього процесу, перш за все, полягає в тому, що ні громадськість, ні профільний парламентський Комітет з прав людини, згідно Регламенту Верховної Ради, не зможуть суттєво вплинути на текст проекту після того, як він пройде перше читання,” – каже голова правозахисної організації Інститут «Республіка» Володимир ЧЕМЕРИС.

Правозахисник також додав, що законодавча ініціатива №2508а пропонує узаконити обов’язок повідомляти владу про протести за 48 годин до їх початку, що дозволить підконтрольним судам забороняти будь-які “неугодні” владі зібрання. Згідно тексту законопроекту, “спонтанність” протестів неможливо буде довести ні міліції, ні судовому виконавцю, ні судді. Проект також передбачає можливість забороняти в суді зібрання про які владу не було повідомлено, а також можливість ухвалювати нові антиконституційні положення місцевих органів влади, покликані обмежити свободу мирних зібрань. Окрім цього, законопроект актуалізує використання таких репресивних механізмів щодо протестувальників як ув’язнення, адміністративні арешти строком до 15 діб та демотивуючі багатотисячні штрафи за “умисне невиконання рішення суду” чи “злісну непокору законному розпорядженню або вимозі працівника міліції”.

Представник Громадського руху «Відсіч» Олександр ІВАНОВ додав, що через закон №2508а правоохоронці отримають право відтісняти учасників мирного зібрання від адміністративних будівель та місць проходу посадових осіб. Він також зазначив, що законодавча ініціатива забороняє приносити на мітинги “небезпечні для здоров’я та життя людини предмети”, але не уточнює перелік цих предметів.

“Оскільки після першого читання влада не збирається прибирати небезпеки з законопроекту, то єдиним способом зупинити негативні законодавчі реформи є реєстрація законопроекту альтернативного та масові протести громадських організацій та профспілок проти ухвалення проекту №2508а,” – вважає експерт Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» Дмитро СІНЧЕНКО, а також додає, що альтернативний проект вже розробили українські громадські організації.

Представник Конфедерації вільних профспілок України (КВПУ) Денис ЛЕВІН звернув увагу на інші зареєстровані законопроекти, покликані обмежити свободу протестів. Зокрема, проект нового Трудового кодексу №2902 також обмежує право на протест, але на робочому місці. А у проекті закону №0886 про прокуратуру депутати взагалі прописали заборону пікетувати приміщення органів прокуратури.

 

ДОВІДКОВО:

Всеукраїнська ініціатива «За мирний протест!» – неурядовий позапартійний громадський рух, що утворився в 2011 році і вже об’єднав навколо себе суспільних активістів та коаліцію з 130 правозахисних та інших громадських організацій, а також профспілок, котрі багато років поспіль займаються проблематикою мирних зібрань чи користуються правом на протест. Активісти ініціативи зібрали більше 18 тис. підписів на захист свободи мирних зібрань в Україні, та вже провели десятки круглих столів у обласних центрах країни, розпочавши діалог з владою щодо важливості фундаментального права людей на мирні зібрання.

За додатковою інформацією звертайтесь до експертів Всеукраїнської ініціативи “За мирний протест!”: +380503806268 (Володимир Чемерис), +380681217741 (Михайло Лебедь)

Write a comment

Comments: 0