«Виробити спільне бачення...» У Кропивницькому розпочав роботу медичний хаб

Про медичну реформу в країні не говорить лише ледачий. Від кухні гуртожитку до великих владних кабінетів лунають суперечки. Хтось підтримує Уляну Супрун та її команду новаторів, хтось вважає, що ця реформа недосконала, а хтось вважає, що в медичній сфері і так все гаразд.

Незнання тонкощів реформи, законодавчої бази призводить до появи фейкових новин та маніпуляцій, непорозумінь між медиками і пацієнтами, громадськими активістами і владою.

 

Саме для того, щоб започаткувати фахову дискусію, налагодити конструктивну співпрацю, у Кропивницькому розпочав свою роботу медичний хаб. Ініціаторами відкритої дискусійної платформи виступила громадська організація «Асоціація політичних наук», одним із пріоритетних напрямків діяльності якої є контроль за роботою новостворених госпітальних рад.

 

«Нам дуже важливо створити майданчик, де громадські активісти, медики, журналісти і просто ті громадяни, яким важливо знати правду, могли б збиратися й обговорювати важливі питання. Я переконаний, що, налагодивши подібну співпрацю, нам буде значно легше провадити ті зміни, які сьогодні відбуваються в державі», — наголосив ідеолог створення хабу, керівник проектного відділу «АПН» Володимир БОЧАРОВ-ТУЗ.

На першій зустрічі, яка відбулася 23 січня в приміщенні офісу «Асоціації політичних наук», було озвучено пункти дорожньої карти реформ у галузі медицини, які були напрацьовані медичною експертною групою коаліції «Рада експертів».

 

«Коаліція зібрала до своїх лав усі найпотужніші громадські організації регіону. Наша мета — імплементація реформ на місцевому рівні. У нас працює ряд експертних груп у різних сферах, кожна з яких напрацювала перелік пріоритетних питань. Вони увійшли до головного документа нашої коаліції — «Дорожньої карти реформ», над якою ми будемо працювати протягом трьох наступних років. Реанімаційний пакет реформ просуває зміни на національному рівні, а ми — на місцевому. Цей захід має стати рушієм початку змін і плідної співпраці у галузі медицини, а згодом подібні хаби запрацюють і у решті напрямків діяльності нашої коаліції», — розповів голова «АПН», співголова коаліції «Рада експертів» Дмитро СІНЧЕНКО.

 

Дуже приємно, що серед учасників першого медичного хабу була також голова Кропивницького госпітального округу, начальник управління охорони здоров’я Кропивницької міської ради Оксана МАКАРУК. На думку громадських активістів, це надзвичайно важливий сигнал того, що влада готова до співпраці, готова чути і радитися з громадою.

 

Пані Оксана наголосила на тому, що сьогодні в управління дуже багато роботи, а от часу на її виконання практично немає. «У ситуації, коли громада абсолютно не налаштована довіряти владі, коли будь-яке рішення піддається нещадній критиці, — донести важливість того чи іншого кроку дуже важко. І без допомоги експертів з громадського сектору та журналістів ми не зможемо запустити медичну реформу і забезпечити якісний результат. Сьогодні, на мою думку, нам потрібно визначити спільне бачення того, куди і яким чином ми повинні рухатись», — зазначила Оксана Макарук.

 

Крім того, начальник управління охорони здоров’я закликала громадськість долучатись до діяльності робочих груп та госпітальних рад, оскільки, на її думку, це допоможе більш якісній роботі цих органів і пришвидшить процес порозуміння між владою та громадою.

 

Наприкінці зустрічі пані Оксана озвучила дуже важливий меседж: «Якщо люди не готові, не хочуть чи не можуть почути мене, то хай вони почують вас. Можливо, тоді, навіть і непопулярні, але дуже важливі рішення будуть сприйняті з більшим розумінням». Таким чином, підсумовуючи результати зустрічі, було вирішено визначити пул активістів, які працюватимуть з госпітальними радами, в робочих групах і просто взаємодіятимуть з управлінням на всіх етапах його роботи із запровадження реформи — від реформування первинної медичної ланки до зміни статусу лікувальних закладів на неприбуткові комунальні підприємства.

Медичний хаб відбуватиметься щомісяця.

 

Олена СІНЧЕНКО, Кропивницький, для газети "День"