Як медична реформа впроваджується на Кіровоградщині

Шість місяців експерти «Асоціації Політичних Наук» проводили дослідження стану впровадження медичної реформи на різних територіях Кіровоградської області.

 

Медична реформа – одна з найбільш очікуваних в Україні. Цей процес відбуватиметься поступово однак передбачає включення та активну участь всіх територій. Першим етапом реформування є запровадження новацій у системі первинної медичної допомоги. Органи місцевого самоврядування та медичні заклади, що надають допомогу первинного рівня протягом 2018 року мали виконати доволі значну кількість складних завдань, реалізація яких є запорукою успішності реформи.

 

«Наше дослідження мало на меті визначити проблеми, які мають місце в процесі впровадження медичної реформи первинної ланки медичної допомоги в нашій області та отримання даних, які зможуть стати в нагоді для розроблення рекомендацій, які б допомогли вирішити виявлені проблеми» - розповів керівник проекту Дмитро Сінченко.

 

Основними методами дослідження, яке проводилось експертами АПН стали інформаційні запити, глибинні інтерв’ю та фокус-групи. 

«На території Кіровоградської області розташовано 27 центрів, що надають первинну медичну допомогу. До складу центрів входять 169 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та лікарських амбулаторій. Саме з керівництва цих закладів та їх працівників ми обирали тих, хто стане учасниками нашого дослідження» - пояснив головний аналітик проекту Володимир Бочаров-Туз.

 

Як виявилось у ході дослідження всі центри виявились готовими до підключення до системи E-Health. Всі норми щодо комп’ютерного забезпечення виконані.

Разом з тим, дослідження доводить, що не всі центри медико-санітарної допомоги мають однаковий матеріально-технічний стан. При тому ці проблеми є не лише у різних закладах області, а й у різних закладах однієї території.

 

За результатами дослідження можна стверджувати, що Кіровоградська область розпочала медичну реформу у відповідності до вимог чинного законодавства. Разом з тим, дещо повільним є процес автономізації центрів первинної медико-санітарної допомоги. В першу хвилю підписання угод з Національною службою здоров’я України зміг увійти лише Новоукраїнський ЦПМСД.

 

Фактично всі центри розпочали процес підписання декларацій з пацієнтами. Однак процес не завжди відбувається легко.

 

«Щодо особистого сприйняття реформи, то думку лікарів розділяються. Так у відповідях головних лікарів можна було прослідкувати, що частина радіє змінам та підтримує їх, а інша частина ще й досі не прийняла факт впровадження медичної реформи, ще й досі бачить негативні наслідки, мають побоювання та упереджено ставляться до процесу» - наголосив Володимир Бочаров-Туз.

 

Дане дослідження було виконано фахівцями громадської організації «Асоціація Політичних Наук», за фінансової та методологічної підтримки, наданої в рамках проекту «Просування реформ в регіони» в ході виконання Програми  Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні» та участі Міжнародного фонду «Відродження».