АПН прозвітувала про результати реалізації проекту «Прозорі комунальні підприємства»

Під час прес-конференції головні ініціатори, розробники та лобісти проектів рішень про створення наглядових рад при комунальних підприємствах Дмитро Сінченко, Артем Погребнюк та Олександр Цертій розповіли про успіхи проекту за рік, головні досягнення та найбільші перешкоди, а також презентували аналіз роботи комунальних підприємств Кропивницького.

 

«За рік реалізації проекту нам вдалось домогтись прийняття Кропивницькою міською та обласною радами рішення «Про порядок оприлюднення інформації про діяльність комунальних підприємств», наблизитись до приєднання Кропивницького до електронної системи «Відкритий Бюджет», встановлення модулю «Є-дата» на сайтах державних установ, зокрема обласних управлінь освіти, соціального забезпечення, комунікацій з громадськістю тощо.

 

Ми також досягнули значного прогресу в процесі запровадження наглядових рад при комунальних підприємствах області, завдяки позитивному голосуванню обласної ради за відповідний запит депутата Артема Погребнюка. Міськрада, на жаль, попри значно активнішу дискусію, наразі не спромоглась на позитивні рішення з цього питання», - розповів голова Асоціації Політичних Наук Дмитро Сінченко.

Під час презентації результатів аналізу роботи кропивницьких КП, Дмитро Сінченко переконливо довів необхідність створення наглядових рад. Так, у розпорядженні підприємств комунальної сфери на кінець 2017 року знаходилося 3362 млн.грн.  активів, що на 0,4% (14,146 млн.грн.) більше, ніж на кінець 2016 року. За такого приросту майна відбулося суттєве зростання доходів за рік на 64,1 млн.грн.  (23,2%), що безумовно є позитивною тенденцією.

 

Але за розмірами доходи комунальних підприємств є надзвичайно низькими для такого обсягу ресурсів. Так, в 2017 році загальна сума доходів усіх КП склала лише 340 млн.грн., тобто у 10 разів менше, ніж величина майна, що використовується для отримання цих доходів.

 

Сукупна сума чистого прибутку у 2017 році склала 13,4 млн.грн., проте сукупний збиток наших комунальних підприємств, нажаль, суттєво перевищує сукупний прибуток і в 2017 році становить 31,4 млн.грн. КП «Теплоенергетик» та КП «Правник» мають від’ємний власний капітал, що свідчить про те, що сума боргів цих підприємств перевищує наявну суму майна.

 

«У світі такий інструмент, як наглядові ради, дуже поширений. Їх створюють і на комунальних, і на приватних підприємствах, де є багато власників-акціонерів. Оскільки комунальні підприємства – це власність усієї громади, то і власників у них чи не найбільше. Власники завжди хочуть захистити себе від зловживань найманих працівників, і це є однією з основних задач наглядових рад. Тому ми, спільно з громадськими організаціями, ініціювали створення таких наглядових рад у Кропивницькому», - пояснив свою позицію депутат міськради Олександр Цертій.

 

Найбільший прогрес у створенні наглядових рад при комунальних підприємствах серед усіх п’яти регіонів України, в яких реалізовувався проект, виявила Кіровоградська обласна рада.

«Ми довго говорили з депутатами обласної ради, переконували їх, і зрештою рішення було прийняте. На даний час іде процес обговорення формату створення наглядових рад. Більшість схиляється до того, щоб визначити одне «пілотне» підприємство, на якому можна було б запровадити наглядові ради, побачити, як вони запрацюють, а згодом, врахувавши попередній досвід – поширити його і на всі інші комунальні підприємства», - зазначив депутат обласної ради Артем Погребнюк.

 

Відеозапис прес-конференції можна переглянути за посиланням.

 

Для довідки: проект «Прозорі комунальні підприємства» здійснюється Центром Ейдос за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. ГО «Асоціація Політичних Наук» є регіональним партнером Центру «Ейдос» і займається впровадженням проекту в Кіровоградській області.

 

Прес-служба АПН